2009 m. vasario 6 d., penktadienis

Opera...

Ši skambanti gastronominė muzika nesiliauja jaudinti skonio receptorių nuo 1903 metų, kai Paryžiuje vykusioje Kulinarijos parodoje Louis Clichy, konditerijos Clichy parduotuvės savininkas ir konditeris, pristatė naują tortą "Opera". Kaip dažnai būna su žinomais gastronominiais kūriniais (pavyzdžiui, Sacher'o tortas) tuo pačiu metu kita konditerijos parduotuvė pagamino labai panašų tortą L'Opera. Taip pat paryžiečiai. Pramoninis špionažas klesti, ar ne? Kaip bebūtų, šimtmetį skaičiuojantis desertas žadina ir toliau žadins kavos ir šokolado mėgėjų jausmus. Šis žinomas prancūzų desertas, nors čia bus pateikta paprastesnė jo versija, išlieka tikru meno kūriniu. Ploni biskvito lakštai pertepti sviestiniu kremu, šokoladine mase, sudrėkinti kavos sirupu ir padengti šokoladine glazūra. Šokolado ir kavos mėgėjai! Ar pasirengę? Tada Opera atkeliauja ir į Jūsų namus...

Štai taip poetiškai vasario mėnesio iššūkį apibūdino jį metanti Elžbieta. Taigi, šį mėnesį paradui vadovauja ji! Gaminimas ir ragavimas vyks iki kovo 7 dienos. Po to lauksime operos skambėjimo visų bloguose... ;)

OPERA

(iš knygos LE CORDON BLEU
Namų kolekcija
Šokoladas)


Paruošimo laikas 1 valanda 45 minutės + šaldymo laikas
Gaminimo laikas 1 valanda
4–6 porcijos

Reikės:
Migdoliniam biskvitui:
75 g smulkaus cukraus,
2 ½ VŠ miltų,
75 g maltų migdolų,
3 kiaušinių,
15 g ištirpinto ir atšaldyto sviesto,
3 kiaušinių baltymų,
1 VŠ smulkaus cukraus.

Šokoladinei masei:
200 g geros kokybės smulkinto juodojo šokolado,
120 ml pieno,
110 ml plakamosios grietinėlės,
50 g minkšto sviesto.

Kavos sirupui:
1 ½ VŠ cukraus pudros,
1 ½ VŠ tirpios kavos.

Sviestiniam kremui:
70 g cukraus pudros,
1 kiaušinio baltymo,
1 VŠ tirpios kavos,
100 g minkšto sviesto.


Gaminimas:

1. Biskvitas: orkaitę įkaitinti iki 220 ºC. Iškloti kepimo popieriumi 20x30 cm dydžio skardą. Į didelį dubenį persijoti cukraus pudrą ir miltus, įmaišyti migdolus. Kiaušinius išplakti iki šviesios tirštos masės, sumaišyti su miltais, įmaišyti sviestą. Baltymus paplakti, suberti cukrų ir išplakti iki standžių putų. Trečdalį išplaktų baltymų atsargiai sumaišyti su migdoline mase, po to viską sumaišyti su likusiais baltymais. Tešlą supilti į formą ir labai atsargiai išlyginti. Kepti 6–7 minutes, kol lakštas įgaus auksinę spalvą ir spyruokliuos lengvai paspaudus pirštu. Biskvitą kartu su popieriumi perkelti ant grotelių. Popieriaus nenuimti.


2. Paruošti šokoladinę masę: į dubenėlį suberti šokoladą. Pakaitinti pieną ir 30 ml grietinėlės iki virimo. Užpilti šokoladą, įdėti sviestą ir išmaišyti. Palikti, kol atauš ir sutirštės. Gaminant pagal originalų receptą (su pienu), masė gaunasi šviesi ir jai reikia daugiau laiko sustingti. Norint pagaminti tamsesnę masę, galima naudoti 250 g šokolado, 200 g grietinėlės,50 g sviesto. Viską ištirpinti. Masę padalinti pusiau, vieną dalį pašaldyti ir po to ja pertepti tortą. Kita dalimi padengti viršų.

3. Paruošti kavos sirupą: cukraus pudrą užpilti 90 ml vandens, užvirinti ir suberti kavą.

4. Paruošti sviestinį kremą: mažame prikaistuvyje iš cukraus ir 3 AŠ vandens išvirti sirupą. Sirupo virimas: užpylus cukrų vandeniu, ištirpinti jį kaitinant ant labai mažos ugnies. Verdančio sirupo maišyti negalima.Drėgnu teptuku apvalyti susidariusius cukraus kristalus nuo puodo sienelių.Virti nemaišant, kol sirupo temperatūra pasieks 116–118 °C. Jei nėra specialaus termometro, galima kitu būdu patikrinti, ar sirupas išviręs. Į vandenį su ledukais įpilti ¼ arbat. šaukštelio sirupo. Vandenyje iš sirupo susidaro minkštas kamuoliukas, jį paspaudus pirštais kiek keičiasi jo forma.Išplakti kiaušinio baltymą iki putų ir visą laiką plakant supilti verdantį sirupą. Pilti tarp plakimo šluotelės ir plakimo indo krašto. Plakti, kol masė atauš. Ištirpinti kavą 1 AŠ verdančio vandens, ataušinti ir sumaišyti su sviestu. Išplaktus su sirupu baltymus sumaišyti su kavos sviestu per du kartus.

5. Biskvitą supjaustyti į tris 10x20 cm dydžio dalis. Vieną dalį pašlakstyti kavos sirupu, patepti sviestiniu kremu. Uždengti kitu biskvito lakštu, pašlakstyti sirupu ir užtepti pusę šokoladinės masės. Uždengti likusiu biskvitu, pašlakstyti sirupu ir užtepti likusį kremą. Išlyginti ir padėti į šaldytuvą, kad sutvirtėtų kremas.

6. Likusią šokoladinę masę ištirpinti virš puodo su verdančiu vandeniu. Likusią grietinėlę užvirinti ir sumaišyti su šokoladine mase. Masę aušinti, kol ji sutvirtės iki tepamos konsistencijos. Patepti torto viršų

Nuotraukos šaltinis: http://www.bennisonscakes.com/

26 komentarai:

rusvaplaukė rašė...

o ne, ir vėl malti migdolai, ir vėl valandos juos sijojant :)

ne ne. juokais aš. "opera" it tyčia slepiasi mano to bake sąrašėly, tad labai džiugu, jog atsirado dar vienas postūmis. valio!

Anonimiškas rašė...

Sviesto ir grietinėlės mišinys... Nu fui, sorry, šito negaminsiu :)))))

Forelle rašė...

Ugne, manau sugalvotum kuo pakeisti ;)
Aš gaminsiu, tik reiks migdolų vėl užsipirkt.

rusvaplaukė rašė...

Forelle, pagal šį skelbimą, vasario 8, tad dar keletą dienų turi :)

Forelle rašė...

Ačiū, tada dar šiandien atsipūsiu

Vilma rašė...

Aš irgi planuoju gaminti, nes Operą jau seniai turiu mintyse. :) Beje, jei neklystu, ji ir originaliųjų Daring Bakers iššūkiu buvo. ;)

Elžbieta rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Elžbieta rašė...

Truputį tolerancijos mielosios, tolerancijos :) Juk ir apie makarūnus galima rašyti - fui... dažyti... Rašau tai ne todėl, kad čia mano iššūkis, lygiai taip pat reaguočiau, jei tai būtų kieno nors kito iššūkis. Vieniems patinka vienokia virtuvė, kiti jos pakęsti negali, bet tai nereiškia "fui". Su botagu niekas neverčia kepti :) Jeigu jau opera tokia netinkanti, tai ją kuo puikiausiai galima pakeisti... baletu... :P

Anonimiškas rašė...

Elžbieta, nereikia visko priimti rimtai, juk tuo blog'ai ir žavūs, kad juose galime būti individualūs ir reikšti visas savo keistenybes, kurios kitiems gal visai ir nebūdingos :))))

Anonimiškas rašė...

Beje, Tave įtraukiau į http://receptai.skanuirsveika.lt, tikiuosi nieko prieš? Tai patogi vieta pasižiūrėti lietuviškų maisto blogerių naujienas.

rusvaplaukė rašė...

Vilma, tikrai buvo, aš irgi ją per Daring Bakers nusižiūrėjau :)

Elžbieta rašė...

Ugne, neeeee... čia internete tuo ir yra sunku, kad yra tik žodžiai... intonacijų negirdėti, akių namatyti... taip ir gaunasi.
Dėkoju Tau labai už įtraukimą :) aišku, aš nieko prieš :)
Vilma, rusvaplauke, Opera - tai klasika, todėl ir įdomi :)

Vilma rašė...

Ugne, mesk savo iššūkį! ;) Šiame projekte kiekvienas gali pasiūlyti tai, ką nori pats gaminti. Ir nebūtinai saldūs dalykai, gali būti pvz. duona - mes juk kepėjai, ne konditeriai... ;) Mielai išbandyčiau kažką sveiko.

Anonimiškas rašė...

Galvoju apie tai :) Tik kol kas delsiau nes: 1) negaminu nieko stebuklingo ir specialaus - tai tie patys patiekalai, tik pakeičiu kai kuriuos ingridientus; 2) žinau, kad ne visiems tai priimtina; 3) dar nesugalvojau, kokį receptą pasiūlyti :))))) Bet būtinai prisiruošiu ;)

Elžbieta rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Elžbieta rašė...

Jau sudainavau.
http://zaidziamevirtuve.blogspot.com/2009/02/opera.html

Šioje Operoje ir savo žodžių pridėjau :)))

rusvaplaukė rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Daisy rašė...

Ojergau, pamiršau visiškai apie šitą daiktą, rytoj bėgsiu į prekybos centrą ir gal kitą dieną kibsiu į darbus. Žiūriu tik viena Elžbieta jau nuostabiai įveikė šį iššūkį kol kas? Matyt kiti irgi, kaip ir aš, pamiršo :) bet laiko dar yra :)p

Kepėjai be stabdžių rašė...

Nea, nepamiršo, tiesiog laukia laiko, kuomet reikia rezultatą skelbti. ;) Aš Operą iškepiau jau sekančią dieną po jos paskelbimo - saviškio gimtadieniui. :)

rusvaplaukė rašė...

aha, aš irgi - pirmąjį savaitgalį kepiau :}

rusvaplaukė rašė...

na štai maniškis: http://kepyklapenki.lt/2009/03/08/we-embrace-in-circles-as-in-circles-we-burn/

rūtuliukas rašė...

na, o čia maniškis variantas :)

Puanc rašė...

Valio, valio! Galiu pasigirti savo Opera ir aš. Jūsų teismui: http://gardesiai.blogspot.com/2009/03/operamuzika-ant-stalo.html

Vilma rašė...

"Priduodu" ir savo "ariją" iš operos "kepėjai be stabdžių..." :)

http://skanuseksperimentai.blogspot.com/2009/03/opera-kepejai-be-stabdziu.html

Forelle rašė...

Aš dėl techninių kliūčių vėluosiu :(

Unknown rašė...

Forelle, geriau vėliau, negu niekada... ;) Labai lauksim! :)